Etkinlikler

Boğaziçi Üniversitesi Bilim Kulübü ve Evrim Ağacı alt grubu 2014 yılından beri her sene öğrencilere yönelik geniş katılımcılı evrimsel biyoloji konferanslarını düzenliyor. Bu konferansta Türkiye’nin alanında uzman akademisyenlerini sizlerle buluşturuyoruz.
Geçtiğimiz yıl, 4. Evrim Günleri Konferansı 1-2 Aralık 2018 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te bulunan Albert Long Hall’de yaklaşık 500 katılımcı ile düzenlendi. 4 yıldır, evrimsel biyoloji alanındaki son bulguların halkımıza ve konunun uzmanı olmadığı halde öğrenmek isteyen tüm insanlara doğru biçimde aktarılması ve farklı bilim dallarıyla ilgilenen bilim insanlarının bir araya gelip bilgi alışverişinde bulunmasını sağlamak için çalışıyoruz.

Son yıllarda Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik gibi temel bilim bölümlerinin tercih sırası giderek düşmektedir. Bu düşüşün arkasındaki temel sebeplerden biri; lise ve lisans öğrencilerinin temel bilimlerin geleceğini öngörememesidir. Seminerimizin birincil amacı temel bilimlerde hali hazırda okuyan lisans öğrencilerinin ve üniversite sınavı sonrası meslek seçimi yapacak olan lise öğrencilerinin akıllarındaki soru işaretlerinin cevaplanabilmesidir. Bu etkinlikte farklı alanlarda yaşamlarını devam ettiren temel bilim mezunları ile bu alanların muhtemel adaylarını bir araya getirmeyi planlıyoruz. ​​